Pożyczki z parabanków – czym się kierować przy wyborze

Każdego roku setki tysięcy polskich konsumentów korzystają z przeróżnych ofert tak zwanych parabanków. Kuszą ich niezwykle niskie na pozór oprocentowania oraz przydzielanie finansowania od razu, od ręki. Czy jednak pożyczki z parabanków to dobra opcja zarówno i dla nas oraz czym się kierować w trakcie naszego wyboru? Jak obliczyć oprocentowanie pożyczki, a także jej koszt?

Pożyczki z parabanków – rozważ wszystkie koszty

Aby najlepiej wyjaśnić czym się kierować przy wyborze pożyczki z parabanku, omówmy najpierw to, czym są właśnie te instytucje. Otóż parabanki działają na zupełnie innych zasadach niż banki komercyjne, a dokładnie: działają na zasadzie piramidy finansowej. To dość specyficzna struktura organizacyjna, skonstruowana w ten sposób, że zysk danego uczestnika jest ściśle zależny od wpłat tych poprzednich. Tak więc szybka pożyczka pozabankowa, o którą się staramy pozyskiwana jest od innych klientów. Jeżeli oni nie zapłacą – kolejny klient nie otrzyma żadnego finansowania. Warto również wspomnieć, że w związku z tym, że parabanki zajmują się tylko i wyłącznie instrumentami dłużnymi, w ich ofercie na próżno będziemy szukać lokat lub kredytów.

Zobacz również dlaczego parabanki stanowią konkurencję dla tradycyjnych banków oraz skąd się bierze popularność firm pożyczkowych.

Pożyczki z parabanków – nie daj się oszukać

Jeżeli zainteresowała nas jakakolwiek pożyczka z parabanku, trzeba pamiętać, że wiele takich instytucji należy do tak zwanej szarej strefy. Pierwsza taka pożyczka przez internet jest w tym przypadku darmowa, druga i kolejne niestety bardzo wysoko oprocentowane. Jak zatem sprawdzić koszt i oprocentowanie takiej pożyczki? Otóż możemy się w tym przypadku wspomóc poprzez RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania. Jest to całkowity koszt pożyczki, na który składa się:

  • oprocentowanie pożyczki,
  • prowizja za udzielenie pożyczki,
  • opłaty dodatkowe,
  • marża oraz wysokość stawki referencyjnej,
  • ubezpieczenie.

Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na spłatę naszej chwilówki.

Okazuje się również, że dokładne obliczenie RRSO to nie przysłowiowa bułka z masłem. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby we właściwy sposób obliczyć wszystkie dokładne koszty naszej pożyczki, możemy się udać po pomoc od odpowiedniego specjalisty, który za odpłatą dokona za nas wszystkie dokładne obliczenia.