Jak działają pożyczki prywatne?

Kredyty bankowe i pozabankowe pożyczki to nie jedyne możliwości pożyczenia środków finansowych. Alternatywą dla nich są pożyczki prywatne. W ich ramach pożyczyć można znaczne środki finansowe, bez sprawdzania baz, źródła dochodów czy weryfikacji możliwości spłaty zadłużenia. Co więcej, pożyczki prywatne to produkty, z których skorzystać mogą osoby zadłużone czy z zajęciem komorniczym. Na czym opiera się działanie pożyczek prywatnych?

Kto udziela pożyczek prywatnych?

Pożyczki prywatne to te udzielane przez osoby fizyczne (prywatne). Może ona być udzielona przez członków rodziny, znajomych, przyjaciół lub inwestorów. Zasady zawierania tego typu zobowiązań określa Kodeks Cywilny.

Pożyczki prywatne wyszukać można w taki sam sposób jak produkty finansowe oferowane przez banki i parabanki, czyli w Internecie. Na hasło prywatne pożyczki od ręki czy pożyczki prywatne pod weksel wyświetli się cała lista pozycji prywatnych inwestorów, którzy zechcą poratować dodatkową gotówką. Swoją ofertę kierują one przede wszystkim do osób:

  • zadłużonych,
  • z komornikiem,
  • wpisanych do baz dłużników,
  • negatywnym BIK – zobacz jak działa BIK,
  • niespełniających warunków otrzymania pożyczki bankowej i pozabankowej.

Jeśli potrzebujesz pieniędzy a masz długi, sprawdź czy możesz otrzymać chwilówkę bez BIK i KRD.

Warunki udzielenia pożyczki prywatnej

Aby otrzymać pożyczkę prywatną, nie trzeba spełniać żadnych warunków. Proces weryfikacji nie obejmuje sprawdzania wnioskodawcy BIK czy uzyskania od niego zaświadczenia (a nawet oświadczenia) o dochodach. Przez to formalności przy pożyczce prywatnej ograniczają się do minimum. Sprowadzają się do podania podstawowych danych osobowych i podpisania umowy. To ona określa warunki spłaty prywatnej pożyczki. Należy zaznaczyć, że te bardzo często są niezwykle restrykcyjne – nawet drobne opóźnienie w spłacie może doprowadzić do utraty zastawionej ruchomości lub nieruchomości.

Czym zabezpieczane są prywatne pożyczki?

Z racji tego, że w przypadku prywatnych pożyczek pieniądze wykłada osoba fizyczna i ryzykuje swoim majątkiem, to stara się zminimalizować niebezpieczeństwo braku spłaty. To, dlatego prywatne pożyczki zabezpieczane są nieruchomością, ruchomością, wekslem, papierami wartościowymi czy działką. W przypadku niższych kwot (10-20 tys. zł) pod zastaw zazwyczaj brany jest samochód, pożyczki na wyższe kwoty zabezpieczane są hipoteką nieruchomości.

Za najbezpieczniejsze dla pożyczkobiorcy zabezpieczenie uważa się jednak weksel na określoną kwotę (nie in blanco). Należy on do grona papierów wartościowych i stanowi podstawę do ubiegania się o zwrot długu przed sądem, kiedy dłużnik zalega ze spłatą. Weksel może być również odsprzedany np. firmie windykacyjnej. Należy pamiętać, że złożenie podpisu pod wekslem oznacza wzięcie odpowiedzialności za zaciągane zobowiązanie finansowe.