Parabanki – konkurencja dla banków

W przeciwieństwie do tradycyjnych banków, banki równoległe nie przyjmują depozytów. Zamiast tego opierają się na krótkoterminowym finansowaniu zapewnionym przez papiery komercyjne zabezpieczone aktywami. W Polsce w ostatnich latach można zauważyć, że parabanki cieszą się ogromną popularnością.

Ranking parabanków w Polsce

Fundusze rynku pieniężnego nie opierają się na krótkoterminowym finansowaniu; są to raczej pule inwestycyjne, które zapewniają krótkoterminowe finansowanie poprzez inwestowanie. Sektor równoległej bankowości działa w amerykańskim, europejskim i chińskim sektorze finansowym. Parabanki mogą być zaangażowane w udzielanie pożyczek długoterminowych, takich jak hipoteki, ułatwiając udzielanie kredytów w całym systemie finansowym poprzez indywidualne dopasowanie inwestorów i pożyczkobiorców lub stając się częścią łańcucha obejmującego wiele podmiotów, z których niektóre mogą być bankami głównego nurtu.

Funkcjonowanie parabanków regulują jednak inne zasady. Sektor usług finansowych pozabankowych, nie podlega Komisji Nadzoru Finansowego a ich działanie reguluje ustawa antylichwiarska.

Dlaczego warto korzystać z usług parabanków?

Po części ze względu na swoją specjalistyczną strukturę, banki równoległe mogą czasami udzielać kredytów bardziej opłacalnie niż tradycyjne banki. System równoległej bankowości wyprzedził zwykły system bankowy, udzielając pożyczek różnym typom kredytobiorców. Ponieważ są one często mniej ryzykowne niż zwykłe banki, podmioty z równoległego systemu bankowego czasami udzielają pożyczek pożyczkobiorcom, którym w innym przypadku odmówiono by kredytu.

Najlepsze parabanki w Polsce cieszą się naprawdę ogromną popularnością. Ich listę możesz znaleźć korzystając z rankingu parabanków. Społeczność chętnie korzysta z ich usług – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Dźwignia finansowa jest uważana za kluczową cechę ryzyka banków równoległych, a także banków tradycyjnych. Dźwignia finansowa to środki, za pomocą których parabanki nie ryzykują, aż tak bardzo. Fundusze rynku pieniężnego są całkowicie pozbawione dźwigni finansowej, a zatem nie mają tej cechy ryzyka.

Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach na rynku pojawia się dość sporo parabanków. Najlepsze oferują bardzo ciekawe usługi z których warto skorzystać.