Jak działa BIK

Z Biurem Informacji Krajowej spotyka się każdy, kto ubiegał się o kredyt. To właśnie w bazie BIK sprawdzana jest historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Między innymi na jej podstawie bank decyduje, czy przyznać wsparcie. Jak działa BIK i jakie informacje może uzyskać z niego bank lub firma pożyczkowa?


Czym jest Biuro Informacji Krajowej?

Biuro Informacji Krajowej w skrócie BIK jest instytucją powołaną w 1997 roku przez Związek Banków Polskich. Powstał on w celu kontrolowania kredytobiorców. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane o kredytobiorcach, z których korzystają instytucje finansowe. Dzięki temu mogą sprawdzić czy dany kredytobiorca posiada zobowiązania finansowe wobec:

  • banków komercyjnych,
  • firm pożyczkowych,
  • SKOK-ów,
  • czy raty są opłacane w terminie.

BIK informacje te archiwizuje przez 5 lat od daty spłacenia danego zobowiązania. W 2013 roku został uruchomiony portal internetowy, który umożliwia każdemu śledzenie swojej własnej historii kredytowej.

Zobacz również jakie jeszcze kary i konsekwencje za przekroczenie terminu spłaty chwilówek.

Jakie informacje gromadzi BIK?

Zgodnie z prawem BIK ma prawo zbierać i przechowywać informacje na temat kredytobiorców. Dane do rejestrów trafiają już podczas składania wniosku o kredyt i są systematycznie uzupełniane na etapie spłacania długu. Informacje aktualizowane są raz w miesiącu, aby banki mogły na bieżąco sprawdzać, czy klient jest rzetelny i spłaca raty w terminie. Do baz BIK trafiają zarówno te pozytywne informacje, czyli o spłacie zobowiązania w terminie, jak i te złe, czyli o zaległościach przy regulowaniu rat kredytu czy pożyczki z parabanku.

Podsumowując, dane, jakie gromadzi BIK to:

  • informacje o danych osobowych,
  • dane na temat zobowiązań, czyli kiedy wzięliśmy kredyt, na ile lat i w jakiej walucie,
  • terminowość spłat – czy regularnie płacimy nasze zobowiązania,
  • Informacje o ewentualnym zadłużeniu.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

Historię kredytową w BIK sprawdzać mogą nie tylko banki, ale także i każda osoba, której ona dotyczy. Raport o własnej historii kredytowej można pobrać raz na 6 miesięcy. Bezpłatnie można zweryfikować poprawność swoich danych i sprawdzić, czy nie ma się zaległości w spłacie zobowiązań.  Jeśli chce się pozyskać więcej informacji i realnie ocenić swoje szanse na uzyskanie nowego kredytu bankowego, to najlepiej jest pobrać raport BIK w wersji rozszerzonej. Jego koszt to 39 złotych.

Jeśli miałeś problem ze spłatą kredytów i masz negatywną historię w BIK możesz skorzystać z pożyczek bez BIK lub chwilówek bez BIK i KRD.

Jak długo BIK przechowuje dane o kredytobiorcy?

BIK dane może przechowywać przez okres 5 lat. Zgromadzonych informacji nie da się wyczyścić i nie pomogą w tym żadne firmy, które oferują takie usługi. Do 5 lat BIK przechowuje negatywne dane, czyli te mówiące o nieterminowych spłatach kredytów. W przypadku, gdy raty zwracane są w terminie ustalonym w harmonogramie spłat, to historia jest czyszczona od razu po spłaceniu całości długu, chyba że wyrazi się zgodę na ich dłuższe przetwarzanie.