Jak wybrać korzystną ofertę kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny nie należy do tanich. Chociaż zaciąga się go zwykle na wiele lat, w tym czasie do banku trzeba będzie spłacić naprawdę sporo odsetek. Dla wielu osób jest to jednak jedyny sposób na to, by w ogóle myśleć o spełnieniu marzenia o własnym mieszkaniu lub domu.

Jak wybrać dobrą ofertę kredytu hipotecznego

Praktycznie każdy duży renomowany bank ma swoją ofertę kredytu hipotecznego. Aby skonfrontować te wszystkie oferty i wybrać naprawdę najlepszą, można:
– robić research samodzielnie, dokładnie wertując ofertę wszystkich banków
– korzystać z narzędzi takich jak kalkulator zdolności kredytowej, dzięki któremu można obliczyć swoją zdolność kredytową oraz w przybliżeniu kwotę miesięcznych rat
– skorzystać z usług doradcy kredytowego, niezależnego i współpracującego z wieloma bankami
– wybrać się do oddziału konkretnego banku i tam skorzystać z pomocy doradcy kredytowego

Kalkulator zdolności kredytowej

Jak zatem łatwo się przekonać, można samodzielnie zdobywać informacje dotyczące kredytów lub skorzystać z oferty profesjonalnego doradcy. W pierwszym przypadku nie poniesie się żadnych kosztów. W drugim natomiast trzeba będzie zapłacić prowizję. Ostateczny wybór zależy zatem od czasu i możliwości, oraz umiejętności analizowania danych i wyciągania wniosków. W końcu decyzja o kredycie to naprawdę poważna sprawa, dlatego warto wybrać dla siebie jak najlepszą opcję. Prawda jest też jednak taka, że w przypadku osób nie mających zbyt wysokiej zdolności kredytowej, zawsze mocno zawęża się liczba banków, w których w ogóle można wziąć kredyt. Dlatego znacznie bardziej korzystne oferty zwykle są dostępne dla osób mających wyższą zdolność. To zupełnie zrozumiałe – można wtedy swobodnie wybierać spośród oferty nawet kilku banków, decydując się na ten, który ma najniższe oprocentowanie lub najniższe marże i prowizje.